ESG
Az L-SOFT társadalmi felelősségvállalása
Mit jelent az ESG?
ENVIRONMENTAL
—
A környezetvédelmi szempont azt értékeli, hogy egy vállalat hogyan viselkedik a környezettel kapcsolatban, például milyen energiaforrásokat használ, hogyan kezeli a hulladékot, hogyan bánik a természeti erőforrásokkal vagy hogyan bánik az állatokkal. Ez magában foglalja mind a vállalat közvetlen hatásait, mind az ellátási láncban végzett tevékenységek hatásait.
SOCIAL
—
A társadalmi kritériumok azt vizsgálják, hogy egy vállalat hogyan kezeli a munkavállalóival, beszállítóival, ügyfeleivel és a közösségekkel való kapcsolatait. E kritériumok közé tartoznak például a munkakörülmények, a munkavállalók egészsége és biztonsága, a munkavállalói kapcsolatok és a sokszínűség, és/vagy a konfliktusos területeken végzett kísérő tevékenységek.
GOVERNANCE
—
A vállalatirányítás – az angol corporate governance szóból – a vállalatirányítással, a vezetői fizetésekkel, az ellenőrzésekkel, a belső ellenőrzéssel és a részvényesi jogokkal foglalkozik. Ezen túlmenően például a nemek közötti egyenlőség és egyenlő bérezés, a megvesztegetés, a korrupció és az igazgatótanácsok sokszínűsége is szerepel benne.
Az L-SOFT elkötelezettsége
Társaságunk elkötelezett a fenntartható jövő iránt. Stratégiai célkitűzéseink hangsúlyos részét képezi, hogy felelősséget vállaljunk az üzleti tevékenységünk gazdasági, társadalmi és környezeti hatásaiért.
A szoftvertermék- és szolgáltatás-fejlesztési tevékenységünk, az általános operatív működésünk során kiemelt figyelmet fordítunk a társadalmi felelősségünkre és természeti környezetünk védelmére, az etikus üzletvitel fenntartására és biztosítására. Ezzel együtt törekszünk a karbon-lábnyomunk csökkentésére.
A fenntarthatóság stratégiai irányai
Az L-SOFT Zrt. elkötelezett, és felelősséget vállal tevékenységének gazdasági, a társadalmi és a környezetre gyakorolt hatásáért. A kitűzött célok elérését támogató programunk kialakításába és működtetésébe a munkatársainkat bevonjuk, folyamatosan képezzük és tájékoztatjuk őket.
ESG jelentések
Fontosnak tartjuk, hogy az L-SOFT szervezetéhez, szervezeti kultúrájához illeszkedő hiteles tevékenységek teljesítménye folyamatosan fejlődjön az ESG értékelés szempontjai szerint, megfelelve ezzel a saját és partnereink elvárásainak. Évente közzétesszük az L-SOFT Zrt. fenntarthatósági jelentését.
Lényeges fenntarthatósági témák
A társadalmi felelősségvállalási projekt keretében elemzést végeztünk a fenntarthatósági témák meghatározásához.
Ez alapot jelentett azon témák és tevékenységek kiválasztásához, amellyel az L-SOFT-nak érdemes foglalkoznia a fenntarthatóság kapcsán. A témák meghatározásához:
► Benchmark elemzést folytattunk
► Releváns szakirodalmi kutatásokat vizsgáltunk,
► Elemeztük a Sustainability Accounting Standards Board (SASB) fenntarthatósági jelentéstételi keretrendszer iparági sztenderdjét. A SASB nemzetközileg az egyik legelismertebb fenntarthatósági útmutató.
► Tisztességes és befogadó munkahely
► Tehetségek és fejlődés
► Klímaváltozás és környezetvédelem
► Közösségi szerepvállalás
► Felelős beszerzési gyakorlatok
► Irányítás
► Digitalizáció és innováció
Digitalizáció és innováció
Az L-SOFT küldetése, hogy a leginnovatívabb magyar HR szolgáltató legyen, így folyamatosan vizsgáljuk, hogy portfoliónk miként járul hozzá a HR legfontosabb munkaszervezési céljaihoz, a gyors eredményekhez a munkavállalók elégedettségének növelésében, a vállalati fenntarthatósági stratégiai céljaihoz a legújabb elérhető technológiák felhasználásával. Meggyőződésünk, hogy a fenntarthatósághoz való hozzájárulásunk is a digitalizáció előmozdításával és az innováció révén lehet a legeredményesebb.
Társaságunk integrált irányítási rendszert működtet, továbbá elkötelezett abban, hogy rendszeres, mérhető időt fordít a digitalizációt elősegítő szoftverek fejlesztésére, és a szakmai konferenciákon előadóként való részvételre
Célkitűzésünk:
► Tartsuk legalább a jelenlegi – magas – szinten a szoftver termékek fejlesztésére fordított időnket.
Tisztességes és befogadó munkahely
Az L-SOFT Zrt. legfontosabb erőforrását a magasan kvalifikált munkatársak jelentik, ezért alapvető számunkra a tisztességes foglalkoztatás és a befogadó munkakörnyezet. A jogszabálykövető, etikus magatartást a munkavállalók kapcsán éppúgy fontosnak tartjuk, mint működésünk valamennyi területén. Az egyéni különbségeket elfogadjuk és értékeljük, a személyes méltóság tiszteletben tartását minden körülmény között elvárjuk.
Társaságunk Etikai kódexe rögzíti a munkatársaink és partnereink felé vállalt, valamint a tőlük elvárt magatartási normákat. A Kódex publikus, honlapunkon bárki számára elérhető.
Az L-SOFT rendszeres időközönként végez munkavállalói elkötelezettségmérést külső cég bevonásával.
A tisztességes és befogadó munkahellyel kapcsolatban 2022. évben az Országos Foglalkoztatási Alapítvány (OFA) által kiírt pályázaton arany minősítésű felelős foglalkoztató címet nyertünk, melyet 2 évre adtak meg.
Célkitűzésünk:
► Növelni kívánjuk az elégedett munkatársaink arányát
és a munkatársaink ötleteit nyitottan fogadjuk.
► Felelős foglalkoztatói cím megtartása
Klímaváltozás és környezetvédelem
A klímaváltozás és a környezetvédelem globális kihívásaira egy felelősen működő vállalatnak szükségszerűen figyelemmel kell lennie és a saját hatásai mértékére tekintettel mérsékelnie kell ökológiai lábnyomát. Az L-SOFT termékei a digitalizáció révén hozzájárulnak a papíralapú információtárolás csökkentéséhez, elkerüléséhez, emellett a szerverparkok üzemeltetésével hatékonnyá tesszük a digitális kapacitások kihasználását, hozzájárulva ezzel egyesesetekben a kihasználatlan tárolókapacitások csökkentéséhez.
Törekszünk az energiafogyasztás csökkentésére, energiahatékony, részben megújuló energiaforrást használó épületben tevékenykedünk. A flottánkban a dízel üzemű gépjárműveket cseréljük, helyettesítjük. A szolgáltatásnyújtás során az online platformokat helyezzük előtérbe.
Kialakítottuk a szelektív hulladékgyűjtést és kidolgoztuk a hulladékgazdálkodási szabályzatunkat. Munkatársaink környezettudatossági képzésben részesültek.
Célkitűzésünk:
► Bővíteni kívánjuk a szelektív hulladékgyűjtést
► Fejleszteni a hulladékgazdálkodás tudatosságát és megkezdjük a papírfelhasználással összefüggő méréseket.
Közösségi szerepvállalás
Elkötelezettek vagyunk a helyi közösségek segítése iránt, támogatni kívánjuk a civil kezdeményezéseket, fontos társadalmi ügyeket. Felelősségvállalásunk segélyszervezetek támogatásával, adománygyűjtéssel valósul meg. A támogatások nyújtásához irányelveket határoztunk meg, mely alapján az L-SOFT 2020-tól három szervezetet támogat és ez a szám 2022-ben 5-re bővült.
Célkitűzésünk:
► Növelni kívánjuk a kisebb, helyi civil szervezetek, kifejezetten helyi programok támogatását, valamint ösztönözni és támogatni kívánjuk a munkavállalói önkéntességet.
Felelős beszerzés
Az L-SOFT Zrt. több száz beszállítóval van kapcsolatban így lényeges, hogy beszerzéseinket milyen elvek szerint valósítjuk meg. Fontos ügy számunkra, hogy ha az adott területen elérhetőek, akkor helyi szolgáltatókhoz forduljunk.
Kialakítottuk a felelős beszerzési politikánkat, mely lefedi a téma társadalmi és környezeti aspektusát, rögzíti a minimum követelményeket és meghatározza a felelős választás szempontjait. Működésünkből adódóan kiemelt hangsúlyt helyezünk az IT termékek, eszközök beszerzésére. Beszerzési munkatársaink a felelős beszerzés kapcsán képzésben részesültek.
A felelős beszerzés politika hatálya az L-SOFT Zrt.-re terjed ki. A politika a vállalat környezeti politikáját és etikai kódexét kiegészítve megerősíti az L-SOFT elkötelezettségét a fenntartható fejlődés iránt.
Az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljainak (SDG) elérését a felelős beszerzés révén is törekszünk segíteni, a környezeti politikában is megjelenő célok – Fenntartható városok és közösségek, Felelős fogyasztás és termelés, Fellépés az éghajlatváltozás ellen – mellett beszerzéseink és beszállítóink megválasztásával az Egyenlőtlenségek csökkentése célhoz is hozzá tudunk hozzájárulni.
Fontosnak tartjuk a felelős beszerzést, hiszen ezzel közvetett hatást gyakorlunk környezetünkre és az emberekre, társadalomra. Beszállítóinktól elvárjuk, hogy Etikai kódexünk alapelveinek megfelelően működjenek, így kifejezetten tartsák tiszteletben az emberi jogokat és a munkaügyi jogszabályokat. Az Etikai kódex elfogadása a szerződés részeként történik.
A felelős beszerzés két fő aspektusa a társadalom és a környezet iránti felelősség. A nemzetközi magatartási normáknak, valamint a helyi jogszabályoknak megfelelő működés minden beszállítónk felé elvárás. Ezen túlmutatóan beszerzéseink során törekszünk a kifejezetten felelős alternatívák felmérésére és előnyben részesítésére.
Azonos minőség és ár mellett a környezetkímélő, vagy társadalmilag felelős terméket és szolgáltatást választjuk. A partnerek vagy termékeik környezetkímélő vagy társadalmilag felelős voltát hiteles források alapján vizsgáljuk. Hiteles forrásként fogadjuk el a nemzetközileg vagy hazai szinten elismert tanúsításokat, kezdeményezésekben való részvételt (például Responsible Business Alliance rendes tagság, EU Ecolabel, Környezetbarát termék címkék).
Tevékenységünkből adódóan kiemelten fontosnak tartjuk valamennyi elektronikai termék beszerzése során az eszközök életciklusának és energiahatékonyságának vizsgálatát, és az ehhez igazított beszerzést. Külön szabályzatban rögzítjük az IT termékek beszerzésének szabályait, amely meghatározza a minimálisan teljesítendő energiahatékonysági szintet is. Minőségi és hosszú élettartamú eszközök beszerzésére törekszünk a gyártáshoz szükséges nyersanyagok minimalizálása érdekében. Figyelembe vesszük az eszközök és gépek energiahatékonyságát is, hiszen működésünk környezeti hatásának nagy része ezen eszközök energiafogyasztásából adódik, ezzel együtt pedig üvegházhatású gázok kibocsátásával jár.
Szempontjaink a felelős választáshoz:
- A teljes életciklust figyelembe véve mérlegeljük a termék környezeti hatását és árát, kerüljük az egyszer használatos termékeket.
- Minőségi, tartós, hosszú élettartamú termékek beszerzésére törekszünk.
- A hazai gyártású vagy kisebb szállítású igényű termékeket részesítjük előnyben.
- Előnyben részesítjük az újrahasznosított alapanyagból készült termékeket.
- Előnyben részesítjük a hazai, illetve régión belüli mikro- és kisvállalkozások által kínált szolgáltatásokat, termékeket.
- Előnyben részesítjük a megváltozott munkaképességűek által készített termékeket és szolgáltatásokat.
Kifejezetten törekszünk az újrahasznosított és környezetkímélő – nem műanyag – alapanyagok használatára az irodaszerek és papír esetében. Kifejezetten törekszünk a zöld energia beszerzésére. Valamennyi beszerzést végző vezető és munkatárs felé is elvárás, hogy a fenti alapelvek betartása mellett járjanak el, segítsék a megfogalmazott célkitűzések elérését. A politika betartásáért a Vezérigazgató felelős.
Célkitűzésünk:
► Törekszünk arra, hogy a beszállítóink is elfogadják az etikai kódexet és az a velük kötött szerződéseink részévé váljon.
Tehetségek és fejlődés
Az L-SOFT Zrt., hosszú távú sikere érdekében, alapvetőnek tartja a tehetséges munkatársak felkutatását, vonzását, fejlesztését és megtartását. Meggyőződésünk, hogy kollégáink fejlesztése a munkaerőmegtartás egy fontos eszköze. Társaságunk lehetőséget nyújt a képességek fejlesztésére és az élethosszig tartó tanulásra. Belső képzések, online és offline külső szakmai továbbképzések és oktatások biztosítják a munkatársaink szakmán belüli, és személyes fejlődését. Életpályamodellek kialakításával a kezdő munkatársak részére biztosítjuk, hogy elsajátíthassák a szükséges kompetenciákat és fejlődési irányt jelöljünk ki számukra.
Fontosnak tartjuk, hogy felkaroljuk a tehetségeket és helyben nyújtsunk munkalehetőséget magasan képzett fiataloknak. Ennek érdekében gyakornoki programok keretében működünk együtt felsőoktatási intézményekkel.
Célkitűzésünk:
► A rendszeres teljesítményértékelést kiterjeszthessük valamennyi munkatársunkra. Ezen túl keressük a lehetőségét annak, hogy tanulmányi versenyek megrendezését támogathassuk akár anyagi erőforrásokkal, akár szakértelemmel.
Irányítás
Az L-SOFT Zrt. több száz beszállítóval van kapcsolatban így lényeges, hogy beszerzéseinket milyen elvek szerint valósítjuk meg. Fontos ügy számunkra, hogy ha az adott területen elérhetőek, akkor helyi szolgáltatókhoz forduljunk.
Kialakítottuk a felelős beszerzési politikánkat, mely lefedi a téma társadalmi és környezeti aspektusát, rögzíti a minimum követelményeket és meghatározza a felelős választás szempontjait. Működésünkből adódóan kiemelt hangsúlyt helyezünk az IT termékek, eszközök beszerzésére. Beszerzési munkatársaink a felelős beszerzés kapcsán képzésben részesültek.
Célkitűzésünk:
► Fenntartani a jogszabályoknak és az etikai normáknak megfelelő működést, létrehozni az Etika Bizottságot az ilyen tárgyú ügyek kivizsgálására, és biztosítani a bejelentési lehetőségeket az érintettek számára.